Stres

08.02.2014 00:15

Stres je normální reakce organizmu na abnormální situace jednak v okoli organizmu, jednak na vnitřní fyzické anebo emocionální změny. Stres nemusí být vždy špatný, někdy venkovní faktory stresu vyžadují neobyčejnou reakci a stes jen vyjadřuje schopnost organizmu vykonat nouzové změny. Vědecké modely stresu zahrnují 3 fáze: 

•  1. Fáze – Varovaní. Když tělo rozpozná nějaký faktor stresu, začne vyprodukovat adrenalin (a jiné hormony) a tak se produkují mobilizační signály.

•  2. Fáze – Obrana. Pokud faktory stresu pokračují, tělo se snaží přizpůsobit.

•  3. Fáze – vyčerpání. Jak se organizmus snaží adaptovat příčinám stresu, nemusí být schopný zvládat požadavky, které jsou na něho kladeny.

Dlouhodobé účinky 3. Fáze mohou způsobit fyzické a emocionální poruchy. Mezi zdravotní problémy, které mohou souviset se stresem, patří trávicí problémy, vředy, cukrovka, kardiovaskulární problémy, deprese, nespavost a jiné emocionální problémy. Stres ovlivňuje rozné tělesné systémy:

Nervový systém – Sympatetický nervový systém stimuluje adrenalinové žlázy a adrenalin a kortizol se uvolní jako mobilizační stimuly.

Kardiovaskulární systém – Srdeční pulz se zrychluje, srdeční stahy jsou silnější, a krevní destičky se rozpínají, aby zvýšili tok krve do svalů.

Endokrinní systém – Adrenalinové žlázy zvyšují produkci adrenalinu a kortizolu.

Gastro-intestinální systém – Trávící pochody se narušují kvůli stravovacím změnám, zácpě, průjmu, nevolnost nebo zvracení.

Svalový systém – Svalové napětí může vyústit do křečí a po nějé době i do bolestí hlavy a jiných symtomů.

Reprodukční systém – Chronicky stres může u mužů způsobit impotenci kvůli snížené produkci testosteronu a spermií. U žen se mohou objevit změny menstruačního cyklu a stres může snížit sexuální touhy.

Respirační systém – Dech se může zrychlit a/nebo se může objevit hyperventilace.

Doporučené oleje, směsi & produkty:

Oleje & Směsi: Balance, Citrus Bliss, Šalvěj luční Clary Sage, Elevation, Kadidlo (Frankincense), Muškát (Geranium), Levandule (Lavender), Majoránku (Marjoram), Patchouli, Serenity, Divoký pomeranč (Wild Orange), Ylang Ylang

Produkty založené na esenciálních olejich: AromaTouch technika, Balíček celoživotní vitality (Life Long Vitality)

Můžeté také zvážit: Bazalku (Basil), Grep (Grapefruit), Citrón (Lemon), On Guard, PastTense, Rozmarýn (Rosemary), Tymián (Thyme)

Doporučený způsob použití:

Vůně reaguji na limický systém a poskytují přirozenou pomoc při ulěvě od stresu a navozují pocit dobré pohody. Každý člověk je jiný a tak i reakce každého člověk může být jiná. Proto je dobré experimentovat s vyše uvenými oleji a zistit, který poskytuje nejvíce podpory. Nejčastěji účinné jsou Balance, PastTense, Patchouli, Serenity, a esenciální olej z divokého pomeranče. Doporučené způsobý použití jsou:

•  Rozptylovaní doma nebo v práci prostřednictvím difuzéru, zvlhčovače vzduch a nebo aroma lampy. 

•  Koupele, 3 - 4 kapky esenciálního oleje přidejte do horké vaně s vodou. Před ponořením dobře promíchejte.

•  AromaTouch technika .

•  Másáž chodidel nebo dlaní s použitím vybraného esenciálního oleje nebo směsi.

•  Pro ty, kteří cestují je možné použít inhalátor s vybraným éterickým olejem nebo směsí.

•  PastTense kulička může být také použitá těmi, kteří cestují.

•  Další způsob aplikace mimo domu je použití jednoduché techniky kápnutí oleje do dlaní a následné inhalace z dlaní.

KONTAKT
Tel: +420 737 219 310
info@certifikovane-esencialni-oleje.cz

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

Přihlaste se k odběru novinek: